History Guided Tour St.Michael's

On the 18 July 1441 A.D. A Composition was made between the Prior and Convent of Bridlington and the inhabitants of the town of Bempton that the said inhabitants might have   a Chaplain in the Chappell of Bempton when it should be dedicated and there receive all sacraments, Sacramentalls and consideration for Burial in the Cemitory  or Chappell.

Whereupon on the 22nd July 1441 a commission was directed to Fr Nicholas Bishop of Dromore (Suffragan) to consecrate the said Chappell of St Michael of Bempton within the said Parish of Bridlington and also the Chappell yard thereof. (Torrre)


   

The building you see today was built around 1120, probably on the site of a wooden Saxon church, which would have served the communities of both Bempton and Newsham. The only remains of the original stonework can be seen at the base of the tower. From the outside you may have noticed that the main body of the church is built of stone but the chancel is of brick. The chancel as we see it was re-built by the Harrison- Broadly family (One time local landowners) in 1835. We have no record of what existed before. Over the centuries there have been many alterations to the building and a more detailed architectural history will be available soon. The large usable space at the West end of the church was created in 2004 when the PCC were forced to remove the pews that were full of woodworm. Loose seating can now be added or removed to accommodate a variety of purposes























































Prior to the 18th Centuary  the church was served by the Vicars of Bridlington and their assistant curates

List of Incumbents since 1660

Thomas Smyth


Joseph Prudeham (also curate of Flambro)


1705


John Topham (also Vicar of Bridlington)


21 July 1744


Cornelius Pickaby (also Vicar of Bridlington)


1784


Bethel Robinson


21 December 1786


John Collings

John Collings


25 March 1810


Edward John Burrow M.A


before 1830


Jabez Banks


28 August 1860


Walter Guy Ketchley


2 August 1862


James Clark B.A


22 May 1872


John Golding Saunders


9 January 1874


Nicholas McGrath B.A.


28 July 1905


John Francis Wilkinson L.T.H


13 May 1914


Joseph Mawson M.A.


16 November 1933


Tom Llewellyn Gomersall LTH, M.A


26 April 1938


Henry John Agate-Williams B.A. O.C.F


13 July 1945


Erenest Horace Rudkin


8 May 1950


Alfred Thomas Huxley B.A


31 July 1957


John Frederick Shreeve M.A.


5 October 1963


Joseph Sykes Rymer A.L.C.D

8 January 1966


Hedley Arthur Mitchell Pickard


31 January 1975


Ernest Edward Stephen Jones Dip.Th.
(curate in charge)


22 December 1980


Roland Geoffery Hirst M.A


5 June 1987


Bruce LeGay Petfield


8 November 1995


John Jordan


2001


Michael Cartwright


2004

Peter Pike


St Michaels was an independent parish until 1981 when it was united with the neighbouring village of Flamborough as a Benefice. In 1995 the parishes of Reighton and Speeton were joined to make the Benefice we see today. These four rural parishes are collectively and proudly known as the Headland Benefice


Top